کانکس گل فروشی

از تنوع کانکس های پرتابل می توان به کانکس عرضه گل و گیاه اشاره نمود. در این نوع کانکس ها بدلیل نگه داری و عرضه گل و گیاه باید با شرایط و متریال خاص این نوع سازه اقدام به تولید نمائیم.
با توجه به نیاز گل و گیاه به نور خورشید و رطوبت مطلوب و دمای مناسب و بدلیل آبیاری و رسیدگی در قسمت کف باید از متریالی استفاده نمود که باعث پوسیدگی یا خوردگی شاسی و دیواره ها در این نوع کانکس ها بوجود نیاید.
ضمناً بدلیل جذب مشتری و در دید بودن و هماهنگی بصری این نوع سازه ها که از نمای دکوراتیو یا کامپوزیت بعضاً با طرح چوب یا سنگ بهره جست.
ضمناً حداقل فضای مورد نیاز این نوع سازه ها 15 متر مربع می باشد بدلیل پرتابل بودن اکثر این نوع کانکس ها بهتر است در دیواره های داخلی با فواصل استاندارد قفسه بندی و طبقه بندی مناسب با تعداد تنوع گل و گیاه ها پیش بینی و نصب نمود . البته با توجه به وزن کلی که به دیواره ها تحمیل می گردد می بایست در ساخت استراکچر هم فاصله قفسه و طبقات دیده شود و هم وزن تحمیل شده مَد نظر قرار بگیرد.
لازم به ذکر است بدلیل رطوبت این فضاها و استفاده از آب در نوع نگه داری گل ها قطعاً پس از تولید و اجرای شاسی های کانکس ها می بایست این استراکچر با ضد زنگ های صنعتی بصورت پاششی ( پیستوله ) عایق کاری لازم را برای جلوگیری از پوسیدگی در شاسی و استراکچر انجام گردد.
در اجرای این نوع کانکس ها بدلیل نورگیری زیاد و همینطور در معرض دید بودن محصولات از مشتریان از پنجره های بلند و عریض که با نوع U.P.V.C و ترجیحاً از پنجره های 2 جداره یا گاز آرگون ساخت و نصب می گردد که با استفاده از این نوع هم امکان بوجود آمدن درجه حرارت مناسب و ثابت را تعبیه نمود و از خروج رطوبت مورد نیاز گیاهان جلوگیری نمود.
در مورد کف این نوع کانکس‌ها 3 نوع را توصیه می گردد.
  • کفپوش ضد آب مرغوب که فقط در کانکس هایی که عرضه گل و گیاه را بصورت بیرون از سازه انجام می شود و فقط کاربر تردد می کند.
  • نصب کف های آلومینیومی آجدار که هم امکان تحمل بار و بدلیل نوع فلز امکان پوسیدگی را نخواهد داشت و امکان تردد فراوان مشتریان را خواهد داشت.
  • سرامیک برخلاف روش یک و دو که بیشتر در کانکس های قابل جابجایی اجرا می گردد این روش ( سرامیک ) در سازه های چند قلو یا ثابت و بزرگ اجرا می گردد که با تنوع در رنگ سرامیک ها کمک بیشتری در جذابیت خرید به مشتری منتقل خواهد شد.
قطعاً با توجه به رطوبت مورد نیاز و دمای ثابت مورد نیاز 100% باید از دیوار پوش P.V.C  که دارای تنوع رنگ می باشد باید استفاده نمود.
ضمناً چون در نگهداری از گل و گیاه یکسانی هوا از مهمترین پارامترهای فضای داخلی می باشد بیشتر با استفاده از کولرهای گازی 2 منظوره کم مصرف استفاده می گردد که می بایست در موقع ساخت استراکچر محل نصب مشخص و تمهیدات لازم نصب آماده سازی گردد.
همینطور بدلیل تازگی هوای داخل گیاهان که بیشتر در تابستان بدلیل گرما مورد نیاز می باشد می بایست هواکش هایی با توجه به ابعاد کانکس در محلهای استانداردنصب گردد که امکان به روز کردن هوای داخل را به بهره بردار بدهد.
نکته نهایی این نوع سازه ها در معابر عمومی مستقر می گردند و بعضاً نقاط پرتردد می باشد این است که نورگیری مناسب را دارا باشد و در زمینه نورپردازی داخلی نیز بهتر است از نورهای فلورسنت استفاده گردد.
امروزه بدلیل پیشرفت تکنولوژی در زمین شناسی و کشاورزی و امکان پرورش انواع گیاهان کشاورزی و تزئینی در چهار فصل سال و در هر نقطه از جهان نوعی از کسب کار بعنوان گل فروشی رونق فراوانی یافته و میتوان در فضای این نوع از اشتغال زایی و درآمد انواع و اقسام گل و گیاههای تزئینی و درختچه های خانگی و باغی را خریداری کرده و با کسب اطلاع از شرایط رشد گیاه و نیازهای غذایی آن زمینه زیباسازی منزل را در زمان محدود و با هزینه بسیار مناسب فراهم کرده و برخلاف زندگی ماشینی امروزه طبیعت را در داخل منزل حفظ کرده و از طراوت و زیبایی و تولید اکسیژن آن بسیار بهره برداری کرد.
متاسفانه یکی از محل هایی که گل فروشی ها مشتریان زیادی دارند بیمارستانها هستند که به دلیل عدم توجه مردم به گرده ها افشانی گیاهان و مضرات رایحه و حشرات همراه این گلها و گلدانها برای بیماران خودگل می برند که معمولا این بیمارستانها در مرکز شهر و در مکانهای شلوغ مرکزی واقع شده و به دلیل هزینه گزاف خرید یا اجاره های سرسام آور و مغازه های این مناطق اجاره گل فروشی یا خرید آن به مبالغ گزاف حرفه اقتصادی نداشته و به همین دلیل کیوسکهای گل فروشی به سرعت در این مناطق رو به رشد نهاده و در گوشه کنار شهر مانند دکه های روزنامه دیده شده و حتی در فرودگاهها یا ایستگاه قطار نیز قابل دسترسی می باشد . این نوع سازه را کانکس می نامند .
کانکسها از جنس فایبر گلاس و ورق گالوانیزه با عایق بندی پلاستوفوم و دیوارپوش داخلی PVC می باشد که برخلاف کانکسهای اداری به دلیل رطوبت بالای مورد نیاز این سازه امکان استفاده از دیوارهای MDF به دلیل تغییر شکل آنها در رطوبت و تغییرحرارت امکانپذیر نیست .
علاوه بر نوع پوشش دیواره کف این نوع از کانکسها به دلیل آبریز فراوان و رطوبت موجود در هوا باید جنس خاص و ضد رطوبت بوده و هنگام بوده و هنگام شستشو و در رطوبت معمول این کانکسها مقاوم بوده و در سالیان سال قابل استفاده می باشد .
کانکسهای گل فروشی علاوه بر ابعاد کوچک و قابل حمل معمول مورد استفاده شهری بصورت فروشگاه های قابل حمل نیز قابل ساخت و سفارش می باشد به دلیل نیاز گیاهان به رطوبت و گردش هوای با دمای خاص سقف استاندارد متناسب با وسایل نقلیه موجود به راحتی قابل حمل و نصب بوده و بلافاصله پس از تخلیه قابل استفاده می باشد ولی در صورتیکه ابعاد درخواستی بزرگتر از حد معمول باشد متناسب با ابعاد استاندارد و بصورت چند قلو ساخته شده و پس از حمل در محل به یکدیگر قابل نصب و استفاده فوری میباشد .
جهت استحکام بالاتر می توان کانکسهای چند قلو را بصورت دیواره و سقف و بدون کف ساخته و پس از حمل و نصب در محل کف آن را سرامیک کرد که این امرباعث مقاوم شدن سازه در برابر زلزله و باد و باران در شرایط جوی و محیطی منطقه می شود کانکس گل فروشی به دلیل هزینه بسیار پایین تر ازسازه های سنتی و قابلیت استفاده فوری و همچنین جابجایی سازه درصورت نیاز و دور ریز بسیار کم مصالح طرفداران زیادی در سراسرکشور دارد.
از جمله مناطقی که کانکس گل فروشی مورد توجه و سفارش قرار دارد شهد محلات می باشد که به پرورش گلهای متنوع و زیبای چهار فصل مشهور بوده و از آن بعنوان هلند ایران نام می برند .
کانکسهای گل فروشی به دلیل امکان اجرا در هر نوع شرایط محیطی و آب و هوا در نزدیکترین محل به مرکز پرورش گلها و درختان ساخته شده و باعث طراوت و شادابی گلهای چیده شده به دلیل کوتاهی مسافت انبار و گلخانه شده و عمر طولانی تری را در جهت این نوع گیاهان فراهم می کند.
سازه های مذکور بصورت معمول از ورق گالوانیزه پیش رنگ کوره ای مقاوم در برابر رطوبت بالا وتغییرات دمای محیط بعنوان پوشش خارجی و عایق بندی از پلاستوفوم یا پلی استایرن در داخل شبکه های اسکلت ( پروفیلهای 40*40 و 80*40 ) به ضخامت خود پروفیلها و از پوشش دیواره و سقف از نوع PVC ساخته شده و امکان ساخت نوع چرخدار آن نیز جهت جابجایی در سطح محل و شهر مورد نظر وجود دارد که می توان چرخهای سفارشی را ساده یا فنردار سفارش داده و درب و پنجره ها بصورت معمول از آلومینیوم و شیشه های ساده و تک جداره ساخته می شود.
در مناطقی که تغییرات دما بسیار شدید بوده یا دارای آب وهوایی بسیار سرد یا بسیار گرم یا شرجی هستند نوع دیگری از کانکس ساخته می شود که پایه آن ساندویچ پانل می یاشد .
ساندویچ پانل نوع از دیواره است که از دو رو ورق آلوزینک ضد رطوبت و پوسیدگی و خوردگی تشکیل شده و عایق میانی از پلی اورتان تزریقی است که ضخامت عایق آن از 2 سانت تا 10 سانت و حتی بیشتر قابل انتخاب بوده و بر روی شاسی تیرآهن با اسکلت نبشی و بین پلیت بصورت کلاف مکعب مستطیل نصب شده و بصورت نر و مادگی و با زبانه 5 سانتیمتر داخل یکدیگر نصب شده و عملا” عبور و مرور هوا و گرد و غبار را غیر ممکن کرده و حتی عایق خوبی در مقابل صدای محیط می باشد با اینکه این نوع از کانکسهای گل فروشی هزینه ای چندین برابر کانکسهای دیگر دارند به دلیل مزایای غیر قابل رقابت خود طرفداران بسیاری در مناطق کوهستانی یا صحرایی و بیایان یا ساحلی دارند و به خوبی از اتلاف انرژی و هد رفتن رطوبت مورد نیاز گل فروشی جلوگیری کرده و محیط مناسبی را جهت حفظ یا رشد گیاهان گل خانه ای پدید می آورند.
در این نوع از کانکس معمولا بیشتر گل فروشی فراهم می کنند گل فروشی خود را از کانکس سفارش دهید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید .
از دیگر کاربردهای صنعت کانکس اجرای سازه های فلزی پیش ساخته برای صنایع کشاورزی و ترجیحا گلفروشی میباشد که همانند کانکس های روزنامه فروشی در اکثر نقاط شهری مستقر می گردند تا ضمن فروش این محصولات برای کاربران اشتغال زایی ایجاد می نمایند و با توجه به ابعاد و اندازه های طراحی شده در دو نوع متوسط و بزرگ تهیه و تولید میشود .