مقایسه خانه های پیش ساخته و خانه های چاپ سه بعدی

در مقاله مقایسه خانه های پیش ساخته و خانه های چاپ سه بعدی باید گفت که خانه های پیش ساخته از اوایل قرن گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده است. خانه های پیش ساخته یا کانکس، خانه هایی هستند که در خارج از محل در پانل ها، ماژول ها یا بخش هایی ساخته شده اند که حمل و نقل و در محل مونتاژ می شوند. پیش ساخته ها را می توان مقرون به صرفه ترین راه برای به دست آوردن خانه خود در نظر گرفت و بخش مهمی از املاک و مستغلات مدرن را تشکیل می دهد، با این حال، هنگامی که برای اولین بار معرفی شد، برچسب غیرقابل اعتماد نشان داده شد، برچسبی که به نظر می رسد هنوز هم تا به امروز دارد.

سازه های پرینت سه بعدی

می توان گفت که سازه های پرینت سه بعدی در حال حاضر به همان اندازه خانه های پیش ساخته در قرن بیستم مبهم هستند. آیا پرینت سه بعدی می تواند با پیش ساخته در بازار مسکن ارزان قیمت رقابت کند؟ چگونه خانه پرینت سه بعدی را دریافت کنیم؟ قیمت آن چند است؟ برای پاسخ به این سوالات، ابتدا باید اصطلاح خانه چاپ سه بعدی و انواع آن را مشخص کنیم. به هر حال اخیراً خانه های پرینت سه بعدی به عنوان یک گزینه مسکن ارزان قیمت بحث شده اند.در حال حاضر خانه های پرینت سه بعدی را به عنوان خدمات مرسوم ارائه نمی دهد، با این حال، این فناوری مطمئناً پتانسیل ایجاد تغییر در این صنعت را دارد.

خانه های کانکسی

خانه های کانکسی بر اساس یک فرآیند آزموده شده ساخته می شوند که با استانداردهای سختگیرانه صنعت مطابقت دارد. در مرحله پیش از ساخت، شما پلان کف، رنگ‌ها و پوشش‌های خود را به اضافه هرگونه ارتقاء انتخاب می‌کنید. خانه جدید شما تقریباً 95٪ الی 100%در محیط کارخانه ساخته می شود و این معمولاً 8 تا 10 هفته طول می کشد.

سپس خانه شما تحویل و در محل نصب می شود و کارهای نهایی اضافه می شود. مرحله کار سایت معمولاً بین 1 روز تا 2 هفته طول می کشد. بنابراین خانه های پیش ساخته (یا کانکسی) در محیط کارخانه ساخته می شوند، سپس برای نصب و جابجایی به محل تحویل داده می شوند. خانه های پیش ساخته مانع اتلاف زمان به دلیل آب و هوای بد، می شود. بعلاوه، خانه های پیش ساخته را می توان مطابق با نیازهای شما سفارشی کرد و می تواند به بزرگی یک خانه 4 خوابه باشد.

خانه با چاپ سه بعدی

یک خانه با چاپ سه بعدی توسط یک چاپگر سه بعدی ساختمانی ساخته می شود که در بیشتر موارد از سیمان استفاده می کند. سپس تمام قسمت های دیگر خانه با استفاده از روش های سنتی تکمیل می شود. به زبان ساده، خانه چاپ سه بعدی سازه ای است که لایه به لایه و با استفاده از فناوری های چاپ سه بعدی (چاپ سه بعدی ساخت و ساز) ساخته شده است.

یکی از ابزارهای اولیه ای که برای پرینت سه بعدی خانه ها استفاده می شود، چاپگر سه بعدی ساختمانی است. در اصل، این یک بازوی رباتیک بزرگ با نازلی است که سیمان فرموله شده ویژه (گاهی اوقات یک سیمان معمولی) را بیرون می کشد. این کار هر چه پیش می‌رود سخت‌تر می‌شود و دیوارها و گاهی سقف خانه‌های سه بعدی را می‌سازد.

برخی از چاپگرها، می توانند خانه ها را در محل چاپ کنند، اما بیشتر آنها خیلی بزرگ هستند و در عوض در محیط کارخانه کار می کنند. همچنین توجه به این نکته مهم است که از آنجایی که پرینت سه بعدی یک فناوری در حال ظهور است، شرایط ممکن است دچار تغییر شود.

عیب چاپ سه بعدی

اگرچه ممکن است بدیهی باشد، اما باید به این نکته اشاره کنیم که پرینترهای سه بعدی ساخت و ساز تنها قادر به ساخت چارچوب خانه هستند که از دیوارها، روی هم پوشانی ها و به ندرت سقف تشکیل شده است. تمام عناصر دیگر، از جمله درها، پنجره ها، پله ها، لوله کشی و بسیاری از عناصر دیگر باید به روش قدیمی نصب شوند. از این نقطه، خانه های پرینت سه بعدی هیچ تفاوتی با سایر خانه های استاندارد ندارند.

جمع بندی:

در مقاله مقایسه خانه های پیش ساخته و خانه های چاپ سه بعدی باید گفت که خانه های پرینت سه بعدی و پیش ساخته های بیشتر از آنچه فکر می کنید مشترک هستند: هم خانه های پیش ساخته معمولی و هم خانه های چاپ سه بعدی بسیار سریعتر از خانه های معمولی ساخته می شوند. فناوری پرینت سه بعدی که اخیراً برای ساخت و ساز توسعه داده شده است کامل نیست، اما پتانسیل رقابت با خانه های سنتی و پیش ساخته(کانکسی) را دارد.

آنچه مهمتر است این است که در زمان کوتاهی با مصالح و ضایعات کمتر ساخته می شوند که در نتیجه نسبت به سایر روش های ساخت و ساز بسیار ارزان تر می شود.

مزایا و معایب بیشتر ساختمان های پرینت سه بعدی عبارتند از: سرعت پیاده سازی فوق العاده بالا، مناسب برای افراد با توان مالی پایین. مناسب تر برای محیط زیست. معایب: نا مناسب برای سطح ناهموار، مشکلات احتمالی مقررات و اینکه فقط چارچوب را می توان چاپ سه بعدی کرد. برای مشاوره و راهنمایی در رابطه با خانه های کانکسی کانتینری و پیش ساخته می توانید با کارشناسان سامان ایران در ارتباط باشید.

مقایسه خانه های پیش ساخته و خانه های چاپ سه بعدی

مقایسه خانه های پیش ساخته و خانه های چاپ سه بعدی

مقایسه خانه های پیش ساخته و خانه های چاپ سه بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *