کانکس های متحرک(چرخدار)

به کانکسی زیر شاسی آن را چرخدار کرده باشیم کانکس متحرک (چرخدار) می گوییم.

اجزای تشکیل دهنده سیستم چرخ زیر کانکس:

 • محور
 • مالبند
 • چرخ ها

انواع کانکس چرخدار

 • تک محور : که شامل یک محور و 2 چرخ متصل به آن می باشد.
 • دو محور : که شامل 2 محور و 4 چرخ متصل به آن می باشد.
توجه: در برخی موارد کانکس های چرخدار با 3 محور هم ساخته می شوند بیشترین کاربرد کانکس های چرخدار 3 محورجهت پایگاه اورژانس جاده ای است که به علت اینکه ابعاد خاص 3 ×12 و حتی بیشتر دارد در صورت ساخت آن با 2 محور خطرناک بوده و ممکن است در این ابعاد بزرگ ایستایی و مقاومت کانکس کم شود.

کاربرد کانکس های چرخدار

 • کانکس های چرخدار کارگاهی

که عموماَ در ابعاد 40/2×4 و 40/2×6 ساخته می شوند به صورت سالن یا دارای آبدارخانه و یا اینکه به صورت سرویس کامل یعنی آبدارخانه حمام و توالت بیشترین مصرف کانکس های چرخدار کارگاهی جهت راهسازی که به مرو تکمیل شدن یک قطعه همزمان با پیشرفت کار به جلو کانکس را هم به راحتی جابجا می کنند.و کارگاه های بزرگ سدسازی و اجرای پروژه های بزرگ مشابه که مساحت سایت و کارگاه زیاد می باشد و استفاده از این نوع کانکس ها به صلاح و صرفه می باشد.
 • کانکس های فست و فود

(اغذیه فروشی سیار)امروزه زندگی شهری و مشغله مردم باعث روی آوردن به غذاهای فست و فود و خیابانی شده است از این رو عرضه کنندگان این حرفه دنبال کانکس های چرخدار جهت عرضه مواد غذایی هستند چون امکان ایجاد بنای ثابت در میادین و خیابان های اصلی کم می باشد.
از این رو استفاده از کانکس های چرخدار می تواند کمک بزرگی به این حرفه نماید چرا که اغذیه فروش این امکان را دارد که فروشگاه سیار خود را پس از اتمام کار حمل کرده و در پارکینگ و جاهای مشابه برده و مجدداً  فردا صبح حمل و در جایگاه
مد نظر خویش مستقر نماید و هم اینکه می تواند موقعیت مکانی خویش را تغییر داده و محل دیگری را جهت کسب بهتر در نظر بگیرد. چه بسا در بسیاری از مواقع مشاهده شده که فرد یک مغازه را در نقطه ای اجاره و با خریداری می نماید و پس از مدتی مشاهده می کند  که آن محل و مکان مناسب جهت فروش و ارائه محصولاتش نبوده است و پس از کلی ضرر و زیان دنبال چاره می گردد.
پس بهترین چاره جهت اغذیه فروشان و شغل های مشابه:استفاده از کانکس های چرخدار فست و فود می باشد.
ابعاد کانکس های فست و فود چرخدار:معمولاً در ابعاد 2×3 ،40/2 ×4 ، 3×4 و 40/2×6 و… می باشد به علت مسائل ترافیکی داخل شهری استفاده از ابعاد بزرگ تر به صلاح نمی باشد.
 • کانکس چرخدار سفری

جهت سفرهای بین شهری و معمولاً در ابعاد 2×4-  40/2 ×4 – 40/2 ×6 می باشد امروزه زیباترین و کامل ترین کانکس های چرخدار همین کانکس های مسافرتی هستند که یک سوئیت کامل بوده و به صورت مبله و با تمام وسایل گرمایشی و سرمایشی موجود می باشند-امکانات موجود در کانکس های سفری:آشپزخانه با تمام وسایل + کولر + بخاری + توالت + مبلمان استراحت و…
این کانکس ها به صورت تک محور و هم 2 محور نیز ساخته می شوند.
 • کانکس های چرخدار اورژانس (115)

جهت پایگاه اورژانس بین شهری و یا داخل شهری استفاده می شود معمولاً در ابعاد 40/2×6 و 3×12 ساخته می شوند انواع چرخدار کانکس های اورژانس به علت اینکه در برخی مواقع مثل ایام نوروز و تعطیلات تابستان و….. که سفرها افزایش می یابد تعداد بیشتری کانکس اورژانس مورد نیاز است و به همین دلیل استفاده از کانکس چرخدار اورژانس باعث افزایش خدمات دهی و سرعت آن می باشد.
 • کانکس های چرخدار پلیس

همانگونه که همه ما شاهد بسیاری از این کانکس ها در میادین و خیابان های اصلی و جاده های بین شهری و عوارضی ها و …….. هستیم.این کانکس ها نیز مانند کانکس اورژانس کانکس های خدماتی هستند و ممکن است در ایام تعطیلات و مکان های شلوغ و در مراسم ها و….. تعداد بیشتری از این کانکس ها را به سرعت مستقر کنند-ابعاد این کانکس ها عموماً 40/2×6 و یا بیشتر و به صورت 2اتاقه و سرویس دار موجود می باشند.
 • کانکس چرخدار امداد جاده ای

شرکت های امداد خودرو و مشابه این نوع کانکس را در جاده های بین شهری و مبادی ورودی شهرها مستقر می کنند-ابعاد این کانکس ها 40/2× 6-40/2 × 4 و… می باشند.
کانکس های چرخدار بسته به نوع مصرف آن ها به صورت فنردار و معمولی ساخته می شوند که نوع فنردار جهت کارهای سنگین و تحمل بارهای سنگین تر می باشد.
لاستیک کانکس های چرخدار در دو نوع روکش دار و اصلی ساخته می شوند و همچنین در انواع چرخ پیکانی –چرخ لندروری-چرخ فرقونی موجود می باشند.
کانکس چرخدار
کانکس چرخدار
کانکس چرخدار
کانکس پلیس چرخدار
کانکس چرخدار