کانکس فروشگاهی

کانکس فست فود

این گونه کانکسها در ردیف سازه های خاص قرار دارند که می بایست در فرآیند طراحی و ساخت کلیه موارد بهداشتی ، تهویه و جانمایی تجهیزات بصورت کامل و کاربردی با حداقل فضای غیر ضروری تهیه و اجرا گردد. این نوع سازه ها بصورت های ذیل عرضه می گردد
  • سازه های ثابت و شبه رستورانی
  • سازه های سیار
سازه های ثابت و شبه رستورانی
با توجه به بازار رقابت و اقتصادی تر شدن چرخ رقابت سفارش دهندگان این نوع سازه ها پارامترهای کوتاه شدن مدت اجرا، زیبایی و شکیل تر شدن سازه با هزینه مناسب تر و گاهاً کمتر ، مدت زمان کوتاه در صورت نیاز به تعمیرات ، کاهش روند اداری مجوزهای اجرایی از ارگانهای دولتی و شهرداریها ، استفاده از حداکثر فضای اجرایی و سایر موارد دیگر را برای سفارش دهندگان جذابتر نموده است.
لازم به ذکر است که با حرفه ای تر شدن و منسجم تر شدن عرضه محصولات غذایی و فست فودی بیشتر شرکتها برای شناسنامه دار کردن برند خود و متحد الشکل شدن نمایندگی ها به تهیه و نصب این گونه سازه ها روی آورده اند( لازم به ذکر است که مورد عنوان شده در کشورهای صنعتی پیشرفته سالیان درازی است که در دستور کار برندهای معتبر قرار گرفته است )
نحوه اجرای این نوع سازه های رستورانی بعضاً به 2 روش می باشد.
  • اجرا در محل : مواردی که بعنوان نمایندگی ثابت یا داشتن ملکیت بدلیل سرعت در اجرا و شکیل تر شدن سازه در دستور کار بهره بردار قرار می گیرد اجرایی می شود.
که خود این نوع هم به روش اجرا در محل از ابتدا تا انتها می باشد و در این روش که مورد استقبال سفارش دهنده بدلیل نظارت مستقیم روی روند اجرا ، متریال و کیفیت می باشند در روش 2 کلیه پلان ها در کارخانه و بصورت پازلهای چند قلو تهیه ، تولید می گردد و پس از مونتاژ در کارخانه و رفع معایب احتمالی تولید و گذر از تست های مختلف تولید و بازدید سفارش دهنده آماده می گردد که پس از تایید کلیه مراحل مجدداً سازه دِ مونتاژ و با رعایت نکات کامل ایمنی حمل و بار گیری صورت می گیرد با تخلیه در محل مجدداً مونتاژ می گردد که این مرحله در کوتاهترین مدت و با دقت اجرا می شود.
سازه های سیار
این گونه سازه ها که مدتی است پا به عرصه رقابت در این صنعت غذایی گذاشته است بعضاً بصورت برندهای معتبر و یک شکل بصورت شخصی در تنوع های مختلف تولید و ارائه می گردد.
اسامی برخی از محل های استقرار کانکسهای فست فود در شهر تهران
خیابان 30 تیر
خیابان پیروزی
خ انقلاب تقاطع پل چوبی
برند فینگر فود و  کترینگ نیبل
این نوع سازه ها علاوه بر پرتابل بودن مزیت سهل الوصلی تجهیزات و کاربردی تر شدن فضا ها را دارا می باشد و ضمناً امکان سریع نظافت و شستشو و ضد عفونی را به بهره بردار می دهد که نهادهای نظارتی بهداشتی نیز از این توانمندی استقبال می نمایند.
لازم به ذکر است که در نوع پرتابل بعضاً خودروهای STATION بیشترین استفاده صورت می گیرد که از قسمت پشت این خودروها بعنوان کترینگ تعبیه می گردد که تمامی موارد از قبیل محل نگهداری مواد غذایی ، محل طبخ ، عرضه با شرایطی که از نظر فنی و جانمایی و بهداشتی مطلوبی تعبیه گردد.
کانکسهای فست فود و ساندویج فروشی واغذیه فروشی جزء کانکسهای خاص محسوب میشوند و باید استانداردهای مخصوص در آنها رعایت شود مهمترین نکته سیستم تهویه هوا و خروج دود و بخار است ناشی از پخت غذاهاست چون غذای فست فودی دود زیادی دارد و حتما باید از تهویه قوی و هواکشهای صنعتی استفاده شود .
از لحاظ ظاهری هم  نورپردازی آن مهم است نکته دیگر قابل شستشو بودن این کانکس هاست که مخصوصا قسمت پخت غذا حتما باید روشوئی دو لنگه ، آبچکان و کابینت مخصوص محل استقرار یخچالهای صندوقی و ایستاده را در نظر بگیریم کف قسمت پخت غذا حتما باید از جنس ورق فلزی آجدار یا سرامیک باشد که درطی روز ممکن است چندین بار نیاز به شستشو و ضد عفونی باشد . دیوارپوش داخلی باید فلزی یا ازجنس PVC یا MDF استفاده نشود . سیستم اطفاء حریق نیز حداقل با نصب یک یا دو کپسول آتش نشانی اجرا شده باشد نصب تابلو جهت کاربری کانکس اغذیه فروشی و… باید حتما در بیرون کانکسهای مخصوص ساندویج فروشی باشد.
در کانکسهای فست فودی باید در نظر بگیریم که ماموران بهداشت مرتب در تردد خواهند بود و باید شرایط ساخت این کانکسها طوری باشد که به راحتی نظافت شوند معمولا در بیمارستانها ، پادگانه، مدارس نمایشگاهها و سمینارها و … کانکسهای فست فودی مستقر میشوند و ممکن است داخل ساختمان ها یعنی مکانهای مسقف هم قرار گیرد . جهت آنهایی که در محوطه باز قرار دارند باید تمهیدات لازم جهت ملاحظات نفوذ آب ، باران و شرایط جوی را در نظر بگیریم باید پیشخوان مناسب جهت عرضه و فروش داشته باشد بهترین و پر مصرف ترین ابعاد این نوع کانکس 2/5*6 یا 2/5*8 است اجرای سیستم لوله کشی آب گرم نیز حائز اهمیت است جعبه کمکهای اولیه در این کانکسها به لحاظ بهداشتی ضروری است بهتر است یک محل خاصی روی دیوار در نظر بگیریم که در دید عموم باشد تحت عنوان محل نصب کارت بهداشت کارگران .
کانکس بوفه
کانکس فروشگاهی
کانکس_فروشگاهی
کانکس فست فود
کانکس بوفه