مقایسه انواع کانکس را می توان بر اساس مشخصات فنی که بر اساس آن ساخته شده اند دسته بندی کرد. همین مشخصات فنی که در ساخت آن لحاظ میشود میتواند در قیمت کانکس تاثیر گذار باشد. ما در زیر مشخصات فنی را برای مقایسه کانکس لیست کرده ایم.

مقایسه انواع کانکس بر اساس دانسیته عایق

کانکس ها با مصالح مختلفی ساخته میشوند. عمده ترین مصالح مورد استفاده در کانکس شامل تیرآهن – پروفیل – ورق فلزی دیوارپوش PVC یا MDF – عایق دیوارها – (مثل پلاستوفوم )و کفپوش و درب وپنجره می باشد که در واقع مقایسه انواع کانکس هم با کمیت و کیفیت این مصالح رابطه مستقیم دارد هر چه وزن اجزای فلزی کانکس مثل تیرآهن و پروفیل و ورق دیوارپوش بیرونی کانکس ها بیشتر باشد یعنی عایق آن متراکم تر و فشرده تر است یعنی دانسیته بالاتری دارد این موضوع در مورد عایق پلاستوفوم هم مطرح است. مثلا می گوییم یک عایق دانسیته ۴۰ کیلو گرم بر متر مکعب ( واحد اندازه گیری دانسیته چگالی ) دارد یعنی یک مترمکعب از این عایق دارای وزن 40 کیلوگرم می باشد.

بنابراین یکی از روشهای مقایسه یک کانکس، در نظر گرفتن دانسیته عایق به کار رفته است.

 

کانکس

 

مقایسه بر اساس شاسی

یکی دیگر از روش های مقایسه انواع کانکس شاسی و نحوه اجرای آن است بعضی کانکس ها بصورت دور کلاف و اسکی درست میشوند دور کلاف یعنی دور تا دور کف در مرحله اسکلت تیرآهن ۶ می گذاریم و از وسط هم در کانکس های بزرگتر از ۸ متر طول دو ردیف تیرآهن ( مخصوصا جهت کانکسهای عرض ۳ متر به کار میبرند ) در روش اسکی هم فقط دو ردیف تیرآهن در طول کانکس ها به کار می برند کانکس های دور کلاف از لحاظ مقاومت و ایستایی بهتر میباشند کانکس ها یا پنجره های UPVCدارند بهتر از پنجره های معمولی است هرچه سایز و نمره تیرآهن به کار رفته در کانکس بالاتر باشد از شاسی مقاومتر است .

مقایسه بر اساس وزن کلی

از لحاظ وزن کلی کانکس نیز هر چه سنگینتر باشد بهتراست مثلا کانکس های تولید شرکت سامان به میزان ۱۵ الی ۳۵ درصد سنگین تر از برخی شرکتها میباشد همچنین در ۴ کلاس الماس ، برلیان ، زمرد و یاقوت تولید میشوند که به ترتیب از راست به چپ کیفیت بالاتر و با مصالح گرانتر ساخته شده اند نکته ای که باید در خرید کانکس و تصمیم گیری بین شرکتهای سازنده در نظر بگیریم این است که شکل ظاهری انواع کانکس ها در بازار تقریبا یکسان است بلکه ضخامت ورق یا برند مصالح به کار رفته و به کار بردن لایه مقاومتی درنقاط پنهان کانکس میباشد. مثلا در نوع الماس از تیرآهن برند ذوب آهن اصفهان و پروفیلهای سنگین ۱۱ الی ۱۳ کیلویی ساخت شرکت پروفیل ساوه استفاده میشود پس در مقایسه کانکس ها هرگز نباید به شکل ظاهر کانکس ها توجه کرد . بلکه با دید کارشناسی و فنی باید مصالح به کار رفته را بررسی کرد گاهی اوقات کاهش یک میلیمتر از ضخامت ورق ، تفاوت قابل توجه در کیفیت و قیمت کانکسها ایجادکند مثلا ورق ۴۰/۰ با ورق ۴۵/۰ فرق دارد .

مقایسه بر اساس کف

کانکس ها را از لحاظ کف هم میتوان مقایسه کرد در بعضی کانکس ها تخته واتر پروف استفاده میشود که بسیار مقاوم و ضد آب است اگر تخته استفاده شده زیر کفپوش ضد آب باشد در صورت استفاده زیاد آب داخل کانکس هم مشکلی پیش نخواهد آمد .

مقایسه بر اساس میزان پرچ

یکی دیگر از روشهای مقایسه انواع کانکس میزان پرچ های به کار رفته در بدنه کانکس است هر چه پرچهای به کار رفته با فاصله کمتر باشد مقاومتر است .  مقایسه کانکس ها از لحاظ دیوارپوش داخلی – کانکس ها دارای دیوارپوش هایی از قبیل MDF یا PVC و موارد خاص مثل تایلهای گچی … میباشند MDFدر چندین ضخامت مختلف موجود است که پر مصرفترین آنها ۳ میل و ۶ میل است قطعا MDF  شش میلی متر  بهتراست ولی PVC ( POLY VINIL CHLORIDE   ) بهتر است و ضد آب و حشره نوعی نقش عایق اضافی در کانکس را ایفا می کند کانکس های فایبر گلاس هم داریم که از لحاظ تابش اشعه خورشید مناسب نیستند.