مشخصات فنی انواع کانکس

مشخصات فنی کانکس های گالوانیزه

کانکس گالوانیزه

 • در تعریف کلی کانکس گالوانیزه به سازه ای اطلاق می گردد که به لحاظ متریال از نوع متریال سبک ولی مقاوم و در زمان به مراتب کمتر از سایر سایزه ها اجرا می گردد و دامنه و وسعت تنوع آن زیاد می باشد که همین تنوع تولید که بسته به نوع متریال ،نحوه اجرا، نوسان قیمت را بسیار متغیر می نماید.
  ولی لازم بذکر است که کارفرمایان بعضاً چون دیدگاه سرمایه ای به این نوع سازه دارند در فرآیند خرید با گذر از فیلترهای فنی و قیمتی سازه های کم کیفیت را کنار می گذارند.ذیلاً به موارد اجرایی این سازه ها بصورت اجمال مروری خواهیم نمود.
  1)استراکچر(شاسی)
  شاسی این نوع سازه ها بعضاً از تیر آهن های قطر 12،14،16،18،20 بسته به نوع کاربرد و حجم جابجایی تهیه و نصب می گردد ولی در سایزهای کوچک تر و پرکاربردتر از قوطی در سایز 80 × 40 بجای تیرآهن نیز در شاسی استفاده می گردد که دلیل این کار یا ارزانتر شدن محصول برای خریدار یا عدم نیاز بعد از اتمام پروژه می باشد که خریدار را به این سمت هدایت می نماید در مورد استراکچر بدنه بعضاً از قوطی 40 ×40 با ضخامت 2میل استفاده می گردد که با توجه به سایر کانکس فواصل طولی متغیر می باشد در روش اجرا نیز از جوشکاری ممتد استفاده می گردد ولی متاسفانه در برخی از تولیدکنندگان این نوع جوشکاری جای خود را به اجرای چند نقطه جوش داده است.
  2)عایق
  در نوع کانکس های گالوانیزه از محصول پتروشیمی بنام پلی استایرن که در لفظ عامیانه یونولیت معروف می باشد استفاده می گردد که بهترین نوع پلی استایرن با دانسیته 20 الی در بهترین شکل 40 Kg  در مترمکعب می باشد که پس از تهیه و برش در بین استراکچر کانکس از داخل نصب می گردد.لازم بذکر است که در عرضه کانکس های بسیار بسیار ارزان قیمت برخی از تولیدکنندگان سودجو بجای پلی استایرن حتی در دانسیته پایین نیز استفاده نمی نمایند و بجای آن از شانه تخم مرغ یا پارچه کهنه استفاده می نمایند.
  وبجای آن بیشتر خریداران فقط و فقط در موقع نیاز به تعمیر این نوع کانکس متوجه این تخلف فنی می گردد.  
  3)دیوارپوش PVC
  در سال های قبل از دیوارپوش MDFاستفاده می شد که بدلیل تجربه این که این نوع دیوارپوشی در شرایط جوی مرطوب و مناطق مختلف بدلیل جذب رطوبت شکل اصلی خود را از دست می دهد و دفرمه می گردد.از چرخه تولید ،تولیدکنندگان معتبر خارج گردید و درحال حاضر که دیوارپوش های PVCکه خود نیز به لحاظ شکل خود بنوعی عایق دیواری محسوب می گردند که در برندهای معتبر آذران پلاستیک کمپارس یا دودمان …. در درجه های مختلف تولید می گردد که هم قابلیت تعویض و از آتش سوزی جلوگیری می کند و پرمصرف ترین رنگ این نوع محصول در حال حاضر رنگ سفید و در درجه 2 طرح چوب روشن می باشد.
   
  4)کف
  این نوع سازه نیز در 2 نوع تخته و اجرای کف سرامیک بسته به نوع کاربرد کانکس مذکور صورت می گیرد که در نوع تخته از قطر 16میل استفاده می شود که دارای تنوع های زیادی می باشد اجرای کف سرامیک بیشتر برای آزمایشگاه ها،اداری یا انباری ثابت با تحمل بار زیاد اقدام می گردد.
  5)درب و پنجره
  نوع درب های ورودی در سازه کانکس های گالوانیزه آلومینیوم می باشد که با توجه به نوع کاربری کانکس و نحوه بهره برداری از آلومینیوم تا آلومینیوم سنگین (فاساد) و لذا ابعاد معرض 80،90،100،120 (2لنگه)می باشد ولی در ارتفاع 190سانتی متر رایج ترین ارتفاع است و آلومینیوم یا PVC یک جداره یا 2 جداره و در نوع لولایی یا کشویی نصب و پنجره های معمولی یا رفلکس ساخته و نصب می گردد لازم بذکر است که در بعضی از کانکس ها بدلیل محافظت از داخل کانکس روی پنجره ها و درب حفاظ بصورت ثابت نصب می گردد که امکان سرقت را بمراتب کاهش می دهد.
  6)روشنایی و سیم کشی
  با توجه به روند مصرف کالای کم مصرف برق بعضاً در روشنایی ها از نوع LED کم مصرف ولی با نور بهتر برای فضای داخلی صورت می گردد و با توجه به وسعت داخلی و نوع بهره برداری سازه کانکس مطابق استاندارد یا تقاضای مشتری کار اجرای روشنایی و سیم کشی داخلی و نصب کلید و پریز های استاندارد با مارک معتبر اجرا می گردد البته در کلیه کانکس ها یک فیوز داخلی اصلی برای سیم روشنایی و کلید و پریز اجرا می گردد که در مواقع غیرقابل فعال یا اضطراری برق کانکس قطع می گردد و در کانکس هایی که کولر نیز استفاده می شود فیوز مجزا نصب و اجرا
  می گردد که در مواقع افت ولتاژ و یا تعمیرات کولر فقط برق آن قطع می گردد.
  اجرای چرخدار کردن کانکس
  از فنی ترین و تخصصی ترین اجراهای یک سازه متحرک می باشد که بصورت تک محور یا دو محور با شاسی و مال بند گردون یا ثابت که با نصب چرخ های پیکانی یا لندروری اجرا می گردد.
  لازم بذکر است که متعلقات مازاد بر مبنای حجم سفارش در خواست مشتری از قبیل پرده لودراپه ،کپسول آتش نشانی ،جعبه کمک های اولیه ،میز،صندلی،کمد و…تهیه و در محل های استاندارد و درخواستی نصب می گردد.
   
  • ابعاد فنی: ابعاد کانکس با ورق گالوانیزه کاملا به دلخواه و سفارش مشتری بستگی دارد ولی روتین هایی که در شرکت سامان ساخته می شود در ابعاد 2.40*12 – 3*12 – 2.40*6 – 3*6 – 2.40*4 – 2.40*2.40 می باشد ، این کانکس ها به صورت سالن هستند و به وسیله پارتیشن جدا نشده است و یا آبدارخانه و سرویس بهداشتی و… مجهر نشده است.
   کانکس های سرویس بهداشتی با ورق گالوانیزه با ابعاد 1.20*1.20 – 1.20*2.40 – 2.40*2.40 – و… به صورت تک چشمه تا هر چشمه ایی که مد نظرباشد قابل اجراست.
  • جنس بدنه: از ورق های گالوانیزه در قطر ورق از 0.25 تا 0.6 می باشد .
   ورق های های گالوانیزه هم به صورت کوره ایی و هم به صورت خام در بازار موجود است.
  • جنس نمای داخلی:در نمای داخلی از PVC های درجه یک بازار استفاده می شود. این PVC ها به صورت تک رنگ یا طرح چوب روکشدار یا چاپی موجود است. در صورت سفارش مشتری از MDF هم در نمای داخلی استفاده می شود ولی به دلیل اینکه بسیار آب گریز است و زود خراب میشود و در دراز مدت نمای داخلی کانکس زیبایی خود را از دست می دهد، خیلی به مشتریان خود پیشنهاد نمیکنیم.
   دیوارپوش های MDF  معمولااز PVC گران تر هستند.
  • کف کانکس : در کف کانکس از تایل های چوبی به عنوان کف استفاده می شود
  • استراکچر کانکس : شاسی این نوع کانکس ها از تیرآهن 14 یا 16 می باشند. معمولا به صورت دورکلاف ساخته می شود. در صورت تمایل مشتری، شاسی کانکس را از استفاده پروفیل های 40*40 یا 40*80 میکنیم
    
کانکس بازیافت