ظهور خانه های پیش ساخته: (بررسی گذشته، حال و آینده)

ساخت خانه های پیش ساخته در حالی که به نظر می رسد یک روش جدید ساختمانی است، اما نزدیک به دویست سال با ما بوده است. از سال 1830 میلادی، این روش ساخت سازه‌ها که مبتنی بر ساخت در خارج از محل، و انتقال آنها به مقصد پیشی گرفت چون نسبت به تکنیک‌های سنتی زمان کمتری طول می‌کشد. از آن زمان تا کنون، خانه ­های پیش ساخته دستخوش تغییرات باورنکردنی شده است و امروزه به یکی از رویکردهای برجسته ساخت و ساز صنعت جهان تبدیل شده است.
اکنون بیایید کمی به تاریخچه خانه های پیش ساخته، استفاده از آن در امروز و آنچه برای آینده در انتظار است نگاهی بیندازیم:
 • سال 1830:
  جان منینگ، کارگر چوب انگلستان، اولین خانه پیش ساخته را برای پسرش ساخت. پسرش در استرالیا مشغول به کار بود و جان تصمیم گرفت خانه‌ای را تکه تکه بسازد و آن را به عنوان هدیه برای پسرش بفرستد.
 • سال 1840:
  از آنجایی که هجوم طلا در کالیفرنیا به سمت غرب کشیده شد، اکنون تقاضای زیادی برای ساخت خانه‌های جدید وجود داشت. در آن زمان، ساخت و ساز ساختمان های پیش­ ساخته راه خود را از طریق اقیانوس به ایالات متحده باز کرد و به زودی بسیاری از خانه ها به سرعت مونتاژ شدند.
 • سال 1851:
  یکی از معروف ترین نمونه های بریتانیا از ساخت و ساز پیش­ ساخته، قصر کریستال بود که برای نمایشگاه بزرگ بریتانیا ساخته شد. این طرح در کمتر از دو هفته با استفاده از مواد سبک طراحی شد و تنها در چند ماه ساخته شد. کاخ بعداً برچیده شد، منتقل شد و دوباره در مکانی دیگر بازسازی شد. تصویر این کاخ در شکل ادامه درج شده است.

  ظهور خانه های پیش ساخته       قصر کریستال

 • دهه 1900:
  در شیکاگو، سازنده‌ای توانست با استفاده از روش قاب بادکنکی خود خانه های پیش ساخته بسیار سریع را پیاده سازی کند. آگوستین تیلور راهی برای ساختن دیوارها در خارج از محل ابداع کرد و آنها را برای مونتاژ سریع به محل ساخت و ساز از پیش تعیین شده منتقل کرد.
 • بین سال‌های 1908 و 1940:
  خانه های پیش ساخته یک شرکت آمریکایی (سیرز روباک) بیش از 500/000  خانه پیش ساخته را مستقیماً به مشتریان خود فروخت. هزینه خانه ها دو سوم هزینه خانه های معمولی بود و ساخت و ساز آنقدر محکم بود که تا به امروز تعداد کمی از آنها در حال استفاده باقی مانده است.
 • جنگ جهانی دوم:
  برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای اسکان انبوه برای ارتش، کوونست هات ها (که به نام کلبه های نیسن نیز شناخته می شوند) معرفی شدند. آنها از فولاد موجدار ساخته شده بودند که برای مصارف خانگی، سازمانی یا نظامی در نظر گرفته شده بود.
  از طرفی دیگر با پایان یافتن جنگ و بازگشت سربازان زیادی به خانه، ایالات متحده با کمبود شدید مسکن مواجه شد بنابراین نیاز به یک راه حل ساخت و ساز سریع برای ساخت خانه های جدید وجود داشت. این بار نیز به دلیل کارایی، کاهش هزینه و مونتاژ سریع، ساخت خانه های جدید پیش ساخته انتخاب شد. بار دیگر، بسیاری از آن واحدها هنوز وجود دارند و در حال استفاده هستند. همچنین خانه های پیش ساخته بخش بزرگی از ساخت و ساز پس از جنگ در اروپا و ژاپن نیز بود.
خانه های پیش ساخته برای چندین دهه یک راه حل جهانی در کشورهای مختلف بوده است. همچنین پتانسیل رشد همچنان امیدوارکننده است، کشورهای زیر تخمینی از تمام خانه‌های پیش ­ساخته های خود ارائه داده اند:
« سوئد 84٪ ، ایالات متحده 5٪ ، آلمان 9٪ ، هلند 20٪ ، ژاپن 28٪ »
از زمانی که ساختمان های پیش ساخته به ایالات متحده راه یافت، نوآوری های تکنولوژیکی عمده ای از جمله پیشرفت های عمده در نرم افزار، اتوماسیون و طراحی اطلاعات ساختمان معرفی شد. علاوه بر این، فرآیندها و مواد جدید، امکان تحویل واحدهای پیش ساخته را فراهم می کرد که محصولات آن کمی پیچیده تر و چشم نوازتر از همیشه هستند.
اکنون، در بسیاری از بخش‌های از جمله هتل‌ها، ساختمان‌های آپارتمانی، بیمارستان‌ها، ادارات و مدارس دیده می‌شود:
* امکانات مراقبت‌های بهداشتی 49 درصد
* ساختمان‌های دانشگاهی 42 درصد
* ساختمان‌های تولیدی 42 درصد
یکی از مزیت های کلیدی این نوع ساخت و ساز نسبت به تکنیک های سنتی این است که به طور قابل توجهی احتمال بیش از حد بودجه را کاهش می دهد و نظارت دقیقی را برای جلوگیری از انحراف پروژه ایجاد می کند. مسائل زمان بندی و افزایش غیرقابل پیش بینی هزینه های نیروی کار نیز با استفاده از این تکنیک ها به حداقل می رسد.
پروژه‌های سنتی در مقایسه با پروژه‌های پیش ساخته می‌توانند تا چهار پنجم بودجه بیشتری داشته باشند و برای تحویل پروژه تا یک پنجم بیشتر از زمان‌بندی تحویل تجاوز کنند. امروزه ساخت و ساز مدولار به پیشرفت خود در محبوبیت جهانی ادامه می دهد و سازندگان و توسعه دهندگان بیشتری پتانسیل استفاده نشده، بهره وری و مقرون به صرفه بودن آن را می بینند.
یک گزارش اخیر نشان داد که پیش بینی می شود رشد تا سال 2023 به 157 میلیارد دلار افزایش یابد. این تا حد زیادی به دلیل نیاز فوری به راه حل های ساخت و ساز قابل اعتماد، سریع و مقرون به صرفه در صنایع بزرگ (بیمارستان ها، مدارس) است. به عنوان مثال، در بریتانیا، استفاده از روش‌های ساختمان مدولار نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش یافته است. این روش برای نیازهای آینده پایدارتر دیده می شود. شکل زیر یکی از کارخانه­ های تولید خانه­های پیش­ ساخته است.

ظهور خانه های پیش ساخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =