در این مقاله به بررسی تاریخچه کانکس در ایران خواهیم پرداخت  کانکس ها  سازه های پیش ساخته هستندکه امروزه کاربرد فراوانی دارند و در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در پروژه‌های ساختمان‌سازی یکی از پرکاربردترین سازه ها همین کانکس های پیش ساخته می باشند که در انواع مختلفی طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند در این مقاله از سایت کانکس سامان تاریخ پیدایش کانکس در ایران را برای شما بازدیدکنندگان گرامی مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه پیدایش کانکس در ایران

کانکس ها تقریباً ۷ دهه است که در ایران رواج پیدا کرده است در موارد بسیاری از جمله بیمارستان ها، ساختمان سازی و شهرداری ها و … استفاده می کنند.
البته در سال های اول با پیدایش این کانکس ها که نوع آن بسیار متفاوت بوده و ساده ترین کانکس ها را در سال‌های ابتدایی مردم استفاده می کردند برخی از افراد تلفن های عمومی که در خانه های بسیار کوچک به صورت پیش ساخته قرار داشتند را کانکس می گفتند البته این کاملاً درست می باشد چرا که مانند کانکس ها به صورت پیش ساخته بوده و از یک چهارچوب تولید شده است پس می توان گفت که تلفن های عمومی نیز در درون کانکس ها قرار داده می شدند که در ان زمان به نام کیوسک و دکه شناخته می شدند.
توجه داشته باشید که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و طرح های مختلف، کانکس ها نیز از این تکنولوژی استفاده کرده و روز به روز پیشرفته تر شدند و تا به الان که انواع مختلف کانکس ها مورد استفاده قرار می گیرند در نظر داشته باشید که کانکس ها از همان ابتدا تا به الان دارای طرع و انواع متغیر بوده است.
در سال های ابتدایی استفاده از کانکس ها موادی که بیشترین کاربرد را داشته و در تولید کانکس ها مورد استفاده قرار می گرفت  چوب و شیشه بود که کانکس هایی که در همان سال‌های ابتدایی از چوب ساخته می شد مقاومت بالایی نداشت و در برابر شرایط جوی و محیطی مقاوم نبودند.
اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه از ورق های گالوانیزه و ورق های الومینیومی و .. استفاده می‌کردند که این ورق ها در برابر عوامل بسیاری مقاوم بوده و ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.
در سال‌های ابتدایی که کانکس های مورد استفاده قرار می‌گرفتند به نام دکه و یا کیوسک در بین مردم شناخته می شدند که کانکس یا دکه ی فروش روزنامه ها و باجه بلیط‌فروشی در کنار پیاده‌روها قابل مشاهده بودند و درب و دیواره های آن به صورت شفاف و شیشه ای بوده که وقتی در خیابان ها قدم می زدید در فضای شهری این باجه های روزنامه فروشی و … مشاهده می کردید.
در زمان‌های قدیم کارگاه های کانکس سازی کوچکی وجود داشتند که این کیوسک ها را تولید می کردند چرا که در ابتدا بسیار ساده بوده و هیچگونه تزیینی در آن به کار نرفته بود.
و بیشتر مصالحی که در کیوسک و کانکس ها به کار می رفت آهن و شیشه بوده که تولید ان سختی و دشواری نداشت با توجه به گذشت زمان نیاز جدیدی برای استفاده از کانکس ها وجود داشت که کار کانکس سازی نیز پیشرفت کرده و از تکنولوژی روز دنیا بهره مند شدند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای مردم و صنایع مختلف باشند و در انواع و طرح های مختلفی طراحی و روانه بازار شدند البته در برخی مواقع کانکس ها به صورت پیش ساخته نیز وجود دارند که شما می توانید جهت تهیه ان ها اقدام کنید.
کانکس ها دارای قابلیت جابه جایی می باشند که با اینکه این کانکس ها به راحتی جابه جا می شود اما از استحکام بالایی در برابر زلزله و عوامل طبیعی دیگر برخوردار هستند و این خاصیت کانکس ها باعث شده است تا صنعت کانکس سازی تا به الان فعال باشد در سال ۱۳۸۲ که زلزله نسبتا شدیدی در شهر بم رخ داد و باعث شد تا تمامی ساختمان ها از بین بروند صنعت کانکس سازی کمک بسیاری به مردم بم کرد و تا مدتی از کانکس ها برای محل زندگی خود استفاده می کردند.
مهمترین مزیتی که کانکس ها دارند این است که در برابر سرما و گرما از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و همچنین در برابر باد و طوفان بسیار مقاوم بوده و این کانکس ها مانند سازه های دیگر که جهت زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای امکانات رفاهی می باشد و افرادی که قصد سکونت کوتاه‌مدت داشته باشند می توانند از کانکس ها جهت سکونت استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *