انواع کانکس

کانکس چیست؟

کانکس به یک یا چندین اتاقک پیش ساخته که در کنار هم قرار گرفته اند که اجزاء اصلی آن را ورق گالوانیزه و پروفیل میباشد.این سازه ها قابل حمل وجابجا کردن می باشد. و در مواقعی که امکان ساخت بناهای سنتی نباشد از کانکس استفاده میشود .که دارای عایق پلی استایرن یا پلی یورتان میباشد.

کانکس اداری
کانکس خوابگاهی
کانکس نگهبانی
کانکس سرویس بهداشتی
کانکس ویلایی
کانکس بازیافت زباله
کانکس دو طبقه
کانکس پیش ساخته

کانکس های اجرا در محل

این نوع کانکس بدلیل صعب العبور بودن محل نصب ، متراژ بزرگ بودن سازه نیاز به نظارت در اجرا توسط کارفرما و یا دلایلی مشابه اجرا می گردد.

ساختار کلی سازه اجرا در محل بر پایه ساندویچ پنل می باشد در این نوع اجرای کانکس ابتدا فونداسیون بر مبنای نقشه و طرح اولیه در محل توسط کارفرما یا پیمانکار اجرا می گردد.

اجرای شاسی با تیر آهن در نمره های متناسب با وسعت پروژه از 14 تا نمره 20 می باشد و استراکچر نیز با قوطی های 40*40 یا 80*40 با فواصل استاندارد و تعبیه و اجرا می گردد.

نوع دیواره ها و سقف در این گونه کانکس ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و نوع کاربری از ساندویچ پنل ( پلی اورتان ) در قطرهای 4 ، 6 و یا حتی 10 ( کاربرد سردخانه ) نیز بهره گرفته می شود.

در مورد دربها و پنجره های این نوع سازه ها از درب های ترددی ( ساندویچ پنل یا آلومینیوم سنگین ( فاساد ) برای ورود و خروج به سازه استفاده می گردد که در عرض های 80 ، 90 ، 100 ، 120 ( دو لنگه ) بهره می برند.

ولی در صورت داشتن اتاقهای مجزا از نوع درب HDF استفاده می گردد

لازم بذکر است که در صورت اجرا و مناطق صعب العبور یا مناطق شهری برای جلوگیری از هر گونه خسارت و یا سرقت در جلوی پنجره ها و درب ورود حفاظهای فلزی که با قوطی 2*2 ساخته می گردد نصب می شود.

اجرای کف در این نوع کانکسها اکثراً به روش سرامیک که با بتن نصب می گردد انجام می شود که بعضاً قطر کف این نوع اجرا 6 cm یا 8 cm خواهد که این نوع کف ها برای محیط های اداری ، دفاتر کارفرما یا دفاتر شرکت های ناظر در پروژه ها مهیا می گردد.

با توجه به وسعت اجرا و نیز شکیل تر شدن فضای داخلی از سقف های کاذب
 (
Droppdr cdlling )  که در این نوع کار شبکه های فلزی به سقف موجود متصل می گردد.

و سپس ورقهای PVC روی آن ها قرار می گیرد که در این روش علاوه بر نصب روشنایی  ها بصورت توکار این امکان را به بهره بردار می دهد که تاسیسات برق و یا مجاری کانالهای تهویه هوا و دریچه های کولر در معرض دید قرار نگیرد.

(ولی قطعاً این اجرا روی قیمت کانکس تاثیر خود را خواهد داشت ) ضمن این که این نوع سقف تاثیر بسیار موثری در پرتی انرژی خواهد داشت.

روشنایی و سیم کشی با توجه به تنوع کاری در یک سازه اجرا در محل بعضاً با تهیه پلان سیم کشی و روشنایی تعاریف هر قسمت و نوع متریال مصرفی مشخص می گردد.

در این نوع سازه ها حتماً باید تعداد کولرها که بعضاً اسپیلت و به تازگی از نوع دو کاره ( سرمایش و گرمایش ) استفاده می شود

شخص تا ضمن مشخص شد نوع سیم و نحوه اجرا تعداد فیوزهای هر سیستم نیز مجزا طراحی و نصب گردد.

نوع روشنایی ها نیز از نوع کم مصرف LED در سازه های بدون سقف کاذب و در سازه های سقف کاذب بصورت روشنایی های تو کار که آنهم از نوع سقفی بعضاً در ابعاد 20*20 یا 60*60 استفاده می گردد.

سایر موارد در اجرای کانکس های اجرا در محل

سرویس های بهداشتی حمام

که با توجه به جانمایی و نحوه اجرا از شر آلات اهرمی معتبر بازار و تجهیزات جانبی ( جا مایعی ، جا صابونی ، جا حوله ای ، نصب هواکش و ….. ) استفاده می گردد.

آبدارخانه ( pantry )

در اجرا از دو نوع ورق گالوانیزه یا     HDF , MDF که نوع گالوانیزه در سازه های اجرا در محل بزرگ به ندر ساخته می گردد.

دقت در نحوه اجرا و کلیه تجهیزات مناسب اصلی ترین گزینه در ساخت می باشد در اجرای آبدارخانه های کانکس های اجرا در محل بترین گزینه برای اجرا کف سرامیک می باشد که به دلیل انجام نظافت و رعایت نکات بهداشتی می شود.

و از دیگر موارد لازم در آبدارخانه ( نصب هواکش ) که بعضاً متاسفانه بدلیل نصب هود این مورد را اجرا نمی نمایند.

نصب پرده لوردراپه ، سیستم اطفاء حریق ، جعبه کمک های اولیه ، سیستم دزدگیر ، آنتن تلویزیونی ، سیستم اینترنتی موارد فوق جزء خدماتی می باشد که در صورت تقاضای مشتری امکان اجرا و نصب دارد

لازم به یاد آوری می باشد که کارها اجرا در محل بغیر از موارد عنوان شده بعضاً در موارد ذیل نیز کارایی دارد

 

اجرای انبار در ساختمانهایی که معارضات ملکی و محلی دارد سازه های نظارتی ( در پروژه ها ) ، آزمایشگاهی ، سرچاهی ، مدیریت بحران ( و سایر موارد )

کانکس سه اتاقه: این نوع کانکس دارای سه اتاق مجزا با سه درب مجزا می باشد.که هر اتاق با یک درب داخلی به هم ارتباط دارند این نوع کانکس برای جدا سازی واحدهای اداری می باشد.مانند جداسازی واحد مالی از واحد فنی ،واحد تدارکات مزیت این کانکس در این است که شما در هر وقت که بخواهید می توانید یک واحد را تعطیل کنید و یک واحد را تا پایان وقت اداری باز نگهدارید یعنی با تعطیلی یک واحد هیچ تأثیری در دیگر واحدها ندارد.
کانکس دو اتاقه با آبدارخانه : در این نوع کانکس شما دارای دو اتاق مجزا و یک آبدارخانه هستید که در این آبدارخانه یک سینک و آبچکان وجود دارد و همینطور یک دریچه ویک هواکش 40*40 وجود دارد.شما در این نوع کانکس دغدغه پذیرایی از مهمانها را ندارید چون در این کانکس شما دارای یک آبدارخانه کامل دارید .
کانکس دو اتاقه با آبدارخانه و سرویس بهداشتی : این کانکس علاوه بر تمام مشخصات کانکس دواتاقه با آبدارخانه را دارد دارای یک سرویس بهداشتی و حمام است.تمام وسایل یک سرویس بهداشتی وحمام در این کانکس مانندآینه،جای مایع دستشویی، جای حوله،جای صابون،روشویی،علمک دوش وجود دارد. کف سرویس های بهداشتی عمدتاً فایبر گلاس یا سرامیک یا آلومینیوم آجدار می باشد .
کانکس خوابگاهی : کانکس هایی که محل استراحت و خوابیدن پرسنل باشند را کانکس خوابگاهی می گویند که عمدتاً این کانکس ها بصورت سالنی می باشد. ودر بعضی از آنها هم یک سرویس بهداشتی وجود دارد . این نوع کانکسها در ابعاد مختلف می باشد. معمولاً این کانکسها به خاطر استفاده شدن از آن به عنوان استراحتگاه از کیفیت معمولی می باشد. این کانکسها به خاطر هوییت خوابگاهی دائماً در حال جابجایی است که این امر باعث آسیب های زیادی به کانکس می رساند .
کیوسک نگهبانی : کانکس هایی که در روی برجک یا روی زمین قرار دارند و دارای یک پنجره در هر ضلع می باشد را کانکس نگهبانی بر اساس نوع کاربری آنها دارای اشکال مختلف هستند مانند شش ضلعی مربع و مستطیل که این کانکسها همگی دارای پنجره های بزرگ می باشند که نگهبان به راحتی بتواند به اطراف تسلط داشته باشد. کانکسها ی نگهبانی در پروژه ها ،اداراتو سازمانهای دولتی و خصوصی ،مجتمع های مسکونی و تجاری ،پارکها و حتی در بعضی از مجتمع های تفریحی به عنوان کانکس فروش بلیط از آن استفاده میشود. کانکس های نگهبانی ارگانهای نظامی می باشد. که در پادگانها و مراکز نظامی از آن استفاده می کنند .
کانکس قابلیت حمل و جابجایی