اتاق تمیز برای صنایع غذایی‌دارویی از ساندویچ پنل

فن آوری های ساخت و ساز ساختمان های پیش ساخته معاصر امکان ایجاد اتاق های تمیز و با کیفیت را در کمترین زمان و هزینه فراهم می کند. اتاق‌های تمیز اتاق‌هایی هستند که در آن غلظت مشخصی از ذرات معلق (مواد جامد فرار، گرد و غبار، میکروارگانیسم‌ها و بخار شیمیایی) در واحد حجم هوا حفظ می‌شود. طبق استاندارد ISO 14644، اتاق های تمیز بسته به کاربری به 9 کلاس (1 تا 9) تقسیم می شوند.

به غیر از سطح آلودگی هوا، فناوری اتاق های تمیز به معنای کنترل دما، رطوبت و فشار نیز هست. اتاق تمیز به عنوان بخشی از شرکت های غذایی و دارویی در موسسات پزشکی و همچنین برای انجام تحقیقات علمی استفاده می شود. به عنوان یک قاعده، آنها بر اساس اصل “خانه در یک خانه” ساخته می شوند.

اتاق تمیز ساندویچ پانلی

هنگام ایجاد اتاق‌های استریل، تعداد مکان‌هایی (گوشه‌ها، فرورفتگی‌ها و غیره) که در آن گرد و غبار جمع می‌شود یا میکروارگانیسم‌ها می‌توانند رشد کنند، در طول طراحی تا حد امکان به حداقل می‌رسد. برای سهولت درمان بهداشتی اتاق ها، اتصالات کف به دیوار و دیوار به دیوار باید با استفاده از یک گرد مخصوص (عنصر قالب گیری گرد) ترتیب داده شود.

همین گردها را می توان در اتصالات پارتیشن به مبلمان و همچنین در اتصالات بین پارتیشن ها و تجهیزات نصب شده روی دیوار استفاده کرد.

اصل اصلی برای اطمینان از تمیزی ایجاد فشار بیش از حد در محل نسبت به اتاق های همسایه است. هوای ورودی باید حداقل 20٪ از هوای خروجی بیشتر باشد و اگر محل دارای پنجره باشد – حداقل 30٪. هوای فیلتر شده در ابتدا از طریق پانل های سقفی تامین می شود و از قسمت پایینی دیوارها تخلیه می شود.

با چنین جهت جریان هوا، ذرات موجود در هوا به کف پایین می آیند که می تواند گرد و غبار را از کف بلند کند و از اتاق تخلیه شود.
انتخاب مصالح برای دیوارها و سقف ها یکی از مهم ترین مراحل طراحی و ساخت اتاق های تمیز است، زیرا نه تنها بر توانایی ساختمان در حفظ نظافت، بلکه بر سهولت و عمر طولانی عملکرد سازه ها نیز تأثیر می گذارد.

شرایط کلیدی در اتاق تمیز

اتاق های تمیز مشمول شرایط کلیدی زیر هستند:

  1. هوابندی بالا
  2. مقاومت در برابر باکتری ها و تجمع کثیفی روی سطح
  3. مقاومت در برابر ضربه تهاجمی مواد شوینده و مواد ساینده
  4. توانایی تحمل فشار بیش از حد
  5.  افزایش ظرفیت باربری سقف ها برای نصب تهویه تامین.

ساندویچ پانل با هسته فومی و روکش فولادی با روکش فیلم مخصوص که با ماندگاری بالا در برابر مواد آلی مشخص می شود، به راحتی تمیز می شود و آب را جذب نمی کند، با این معیارها بهترین مطابقت دارد. ساندویچ پانل های سبک وزن هستند و بنابراین می توان آنها را حمل و به صورت دستی مونتاژ کرد، که یک مزیت قابل توجه برای نصب اتاق های تمیز در یک ساختمان از قبل ساخته شده است.

این گونه پانل ها غیر رطوبت گیر بوده و از پخش شدن قارچ ها و کپک ها جلوگیری می کنند و در نتیجه به راحتی در پروژه های تولیدات سازگار با محیط زیست قابل اجرا هستند. استفاده از ساندویچ پانل درزگیر، هوابندی کامل را تضمین می کند تا راندمان عملیات تهویه را افزایش می دهد. برای افزایش هوابندی اتاق های تمیز ساخته شده از پانل های ساندویچ، واحدهای ویژه استفاده می شود که اطمینان از اتصالات و سهولت مونتاژ را تضمین می کند.

کفپوش

کفپوش اتاق های تمیز تابع شرایط خاصی است:

  1. عدم وجود منافذ و حداقل انتشار مواد آلی فرار
  2. سطح صاف، یکدست و غیر لغزنده
  3.  مقاومت در برابر مواد شیمیایی، از جمله مواردی که در تمیز کردن و ضد عفونی کردن استفاده می شود
  4. قابلیت تعمیر. توانایی تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی با مدت زمان مشخص
  5. خواص آنتی استاتیک و هدایت الکتریسیته. سطح بالای کف ممکن است از مواد پلیمری (کاشی، خود تراز یا نورد) یا آلومینیوم ساخته شده باشد.

پنجره ها و درها

 

مطالب بیشتر:

کانکس نگهبانی

کانکس دست دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *